Nitroděložní tělíska

Amáta poskytuje péči o nitroděložní antikoncepci všeho druhu. Konzultace o vhodnosti této metody je prvotní a poskytne Vám i ucelený přehled o dostupných tělíscích. Ne všechna jsou vhodná pro všechny dívky a ženy, ale již dávno neplatí, že se používají jen po (posledním) porodu, že způsobují záněty, že je nesmí mít žena po císařském řezu, že způsobují mimoděložní těhotenství atd. Naopak, patří dnes ke spolehlivým a pohodlným metodám kontracepce s možnostmi i pozitivních vedlejších účinků. Podle typu je jejich doba použití do 3-5 let, ale podle přání lze ukončit kdykoli. Velkou výhodou je jejich lokální působení. Jsou a působí pouze v děložní dutině, neovlivňují Váš metabolismus, hmotnost, činnost jater, srážlivost krve, krevní tlak, křečové žíly, psychický stav, libido. Nejsou vhodná pro ženy např.s vrozenými vadami dělohy, deformací dutiny děložní (myomy) a pro ty, které nesnesou pocit přítomnosti cizího předmětu v těle.

  • tělíska klasická jsou cenově nejdostupnější, mají mnoho velikostí, tvarů, jsou různé provenience. Vždy obsahují kov, nejčastěji měď, slitinu mědi a stříbra, zlata a mědi. Příslušný typ Vám pomůžeme vybrat, někdo preferuje cenu, někdo zlato. Společným znakem těchto tělísek je možná náročnost Vašich dnů (délka, nejasné ohraničení, síla krvácení, útrata za hygienické pomůcky).
  • tělíska moderní, bez hormonu  jsou reprezentována tělískem Gynefix. Obsahuje též měď a je to jen tenké vlákno, které v dutině děložní visí. Má tedy tenký zavaděč, nemůže se posouvat, deformovat, dělohu dráždí jen minimálně, menstruaci mění jen málo, je vhodné i pro lehce odchylný tvar dělohy, stejně jako pro mladé uživatelky. Druhým moderním nehormonálním tělískem je milá kulička izraelské provenience - tenké vlákno s měděnými perličkami, které se v dutině dělohy stočí do prostorového tvaru a nedráždí. Má nejtenčí zavaděč ze všech tělísek.
  • tělíska s hormonem neztotožňujte s hormonální antikoncepcí. Platí o nich všechny výhody uvedené výše a díky místnímu působení hormonu, postupně uvolňovaného po dobu použití, krvácení zeslabují. Pro toto pohodlí jsou nejvyhledávanějšími tělísky, i když jsou nejdražší. Uživatelky oceňují to, že neplánují svůj život podle menstruace. Ta slábne v prvních měsících, dále se ani nemusí objevovat pravidelně, někdy vymizí zcela. Ale Váš hormonální cyklus stále neovlivňován probíhá! Pouze nekrvácíte. Nevýhodou může být období po zavedení, kdy se nezřídka projevuje slabé, opakované krvácení mimo měsíčky. S postupným slábnutím obvykle ustává za 1-6 měsíců. Investice je v řádu tisíců, ale pro dobu použití vycházejí levněji než nejlevnější hormonální pilulky. Navíc při troše štěstí šetříte za hygienické pomůcky. Tělísko je vhodné i pro mladší a dosud nerodivší uživatelky, zvláště jeho menší varianta s tenkým zavaděčem.